Poslední týdny se na poli vývojových prostředí vyklubalo několik velice zajímavých událostí, které mohou sloužit jako kompas pro to co nás čeká v budoucnu. Mezi zásadní události patřilo rozhodnutí firmy Borland opustit sféru vývojových prostředí (viz Dagblog Borland opouští vlastní IDE produkty), tím pádem se souboj zredukoval, při vší úctě k ostatním IDE, na tři hlavní hráče Eclipse, NetBeans a IntelliJ IDEA. Další významnou událostí, která se odehrála minulý týden, bylo hlasovaní o JSR 198.

JSR 198

JSR 198 celým jménem A Standard Extension API for Integrated Development Environments je snaha o standardizaci rozhraní mezi vývojovým prostředím a jeho rozšířeními. Každé IDE má dnes proprietární API a další prostředky, pomocí kterých lze vytvářet rozšíření (pluginy). Právě proprietární API je hlavní příčinou nepřenositelnosti jednotlivých rozšíření. Implementace tohoto JSR by nemusela být až tak složitá, pokud by všechny IDE používaly jednotnou GUI technologii, kamenem úrazu tak bude nejspíše nekompatibilita SWT (Eclipse) a Swingu (zbytek).

To bude zřejmě klíčový problém, který by mohl celé JSR 198 pohřbít a nebo omezit do té míry, že pluginy bude možné přenášet jenom v rámci dané GUI technologie. Na druhou stranu určité řešení nabízí SWT-AWT bridge, díky kterému lze Swing/AWT používat v SWT (Eclipse). I kdyby se JSR 198 podařilo implementovat, nedá se očekávat přenositelnost všech pluginu. JSR pokrývá pouze základní sadu API nutnou pro vývoj rozšíření. Speciální rozšíření, například modelovací nástroje, budou neustále vyvíjeny přímo pro konkrétní IDE.

Související články

Souboj o RCP platformu

Jak se zdá, příchodem NetBeans verze 5.0 se rozhořela bitva mezi IDE na dalším poli. Tentokrát se soupeří o to, kdo nabídne lepší RCP platformu. Rich Client Platform alias RCP by měla poskytnout základní set funkčností a prostředků (UI komponenty) pro vývoj desktopových aplikací. V podstatě jde o to, že vývoj desktopové aplikace nebude začínat na zelené louce, ale použije se stávající funkčnost a prostředky dané RCP platformy, nad kterou bude aplikace vybudována.

Proti sobě stojí relativně etablovaná Eclipse RCP a mladá NetBeans RCP. Pro lepší srovnání a představu o RCP doporučují prohlédnout dvě následující videa.

Související články