Ve dnech 16. - 19. května 2006 se konal 11. ročník konference Java One v San Franciscu. Byl jsem se tam podívat a v tomto příspěvku shrnu zajímavá oznámení od Sunu z letošního Java One.
  • Již na začátku konference Rich Green (nový viceprezident pro software v Sunu) oznámil spolu s Jonathanem Schwartzem, že Java bude v budoucnosti opensource. Není tedy otázkou, zda opensourcovat javu, ale kdy a jakým způsobem. Pokud jste sledovali průběh opensourcování Solarisu asi víte, že to není zrovna jednoduchý proces, ale dle rozhovorů se Schwartzem bude opensourcování javy o hodně rychlejší než v případě Solarisu (to trvalo cca. 5 let).
  • Sun vytvořil ve spolupráci s komunitami kolem distribucí Ubuntu a Debian novou licenci pro Javu, která umožní distribuci Sunovského JDK a JRE v distribucích, kde to dříve nebylo možné. Více informací např. na internetnews.com.
  • JSR pro Java EE 5 bylo schváleno a Java EE 5 SDK je k dispozici včetně opensource referenčí implementace aplikačního serveru od Sunu, postaveném na projektu Glassfish. Pro práci s Java EE 5 je dostupná beta verze NetBeans IDE 5.5, která podporuje celou specifikaci pro EE 5.
  • Vývojové prostředí Java Studio Creator bude opensource. Funkčnost z Creatoru jako například vizuální editor pro JSF stránky bude dostupná prostřednictvím NetBeans.
  • JBoss a AMD oznámili, že budou podporovat NetBeans. Více informacní např. zde.
Letošní Java One byla zase o něco větší než poslední rok, hlavními tématy byl Ajax, o kterém mluvily skoro všechny firmy, Java EE 5, mobilita, skritpovací jazyky nad JVM a Real time java. Google oznámil svůj Google Web Tookit pro Ajax, který umožňuje konvertovat Java kód do Javascriptu. Sun také předvedl podporu pro Visual Basic nad Java platformou. IBM měla velmi zajímavou keynote o tom, jak probíhá vývoj Eclipse. Tato keynote je spolu s ostatními keynotes dostupná k přehrání z java.sun.com. Technické přednášky z Java One budou opět dostupné včetně slidů, audia a transkriptu během několika následujích měsíců. Pokud budete mít příležitost se dostat na Java One v následujícíh ročnících, určitě ji nepromarněte, je to velmi zajímavá konference (připravte se na týden s omezeným spánkem, přednášky jsou od 8:30 ráno až do 11:30 v noci).