Maven je nástroj, který v mnoha ohledech usnadňuje vývoj aplikací v Javě od jejich kompilace, distribuce, dokumentace až po týmovou spolupráci. První verze Mavenu si získala přízeň mnoha vývojářů po celém světě a verze 2 přinesla zvýšení výkonu a vylepšení architektury. Celkově je tedy nová verze Mavenu použitelnější.

Nakladatelství Mergere nedávno vydalo knihu o Mavenu 2 nazvanou Better Builds With Maven, která je dobrým zdrojem informací jak pro začínající uživatele, tak pro ty, kteří znají předchozí verzi. Dobrou zprávou je také to, že knihu lze zdarma stáhnout na stránkách nakladatelství.

První polovina knihy je určena spíše začátečníkům, ale užitečné informace tu najdou i zkušenější uživatelé. Dozvíte se co je to Maven a jaká je jeho filozofie, jak s Mavenem vyvíjet klasické aplikace v Javě a J2EE aplikace. Druhá polovina knihy obsahuje informace o pokročilejších možnostech práce s Mavenem od vývoje pluginů, přes nastavení reportů až k možnostem usnadnění týmové spolupráce. V poslední kapitole najdete návod na migraci z nástroje Ant.

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Začínajícím uživatelům může pomoci překonat počáteční bariéru a pokročilejší uživatelé zde naleznou ucelené informace o nových možnostech tohoto skvělého nástroje.