23. listopadu 2006 bude mít CZJUG další hosty ze zahraničí. Z Milánského JUG k nám přiletí Bruno Bossola, který bude mluvit o opensource nástrojích pro automatické testování java applikací. Spolu s ním dorazí Filippo Diotalevi, který bude přednášet o aplikaci technologie Java EE 5 v praxi. Bruno a Filippo jsou oba Java Champions.


Bruno Bossola, "Automatic testing of Enterprise Applications using Open Source tools" (how implement enterprise level testing using open source frameworks, particularly FitNesse and Selenium)
Více informací o přednášejícím: http://www.javapolis.com/confluence/display/JP06/Bruno+Bossola
Abstrakt prezentace:
http://www.javapolis.com/confluence/display/JP06/Automatic+testing+of+Enterprise+Applications+using+Open+Source+tools


Filippo Diotalevi, "From J2EE to Java EE" (How the new version of JavaEE affects the way we design and develop applications; how J2EE core patterns change, a few words on the Project Glassfish)
Více informací o přednášejícím: http://www.diotalevi.com
Další informace: http://www.diotalevi.com/weblog/2006/10/05/announcing-the-from-j2ee-to-java-ee-tour/)

The goal of this presentation is to show how the "reference architecture" for developing Java enteprise applications has evolved over the last few years. Three different architectures are presented: the first (circa 2001-2002), fully J2EE compliant, derived from Sun's J2EE core patterns; then, a more modern (2003-2006), powerful and simple architecture based on popular open source frameworks; finally, a fully-compliant Java EE architecture that uses all the new features of Java EE 5.


Prezentace budou jako vždy probíhat v místnosti K1 na FEL ČVUT, Karlovo náměstí, od 18:00. Návod jak se dostat na setkání CZJUG najdete na domovské stránce CZJUG.Prezentace