Oracle Java Cup 2008

Závody v programování v Javě s využitím Oracle technologií (JDevelopper a ADF) 

12. února se v Praze v budově společnosti Oracle odehrála soutěž Oracle Java Cup 2008 zaměřená na programování webových stránek s použitím IDE JDeveloper a komponent ADF Faces, které realizují koncept AJAX. Soutěž pořádala společnost Oracle Czech s.r.o ve spolupráci s portálem Java.cz a zúčastnilo se jí celkem 9 týmů programátorů všelijakého zaměření a s různými stupni znalosti Javy.

Účastníci v akci

Během soutěže dostaly týmy řešitelů postupně zadání 3 programátorských úloh. Každá úloha měla svůj časový limit, během kterého byly postupně zveřejňovány nápovědy k řešení. Čím dříve bylo družstvo hotovo, tím více bodů obdrželo. Aby se řešitelé odreagovali, byly tyto úlohy proloženy střelbou z laserových pistolí a pušek na video cíle, přičemž výsledky střelby se počítaly do celkového soutěžního skóre :-)

Chcete-li si cvičně vyzkoušet nějakou úlohu, zde jednu máte:

Na serveru máme připravenou databázi s tabulkou zaměstnanců a výše jejich platu. Napište webovou stránku obsahující dvě pole k zadání dolní a horní meze platu, jedno tlačítko a tabulku zaměstnanců tak, aby se po zadání hodnot a zmáčknutí odpovídajícího tlačítka aktualizovala tabulka zaměstnanců a po aktualizaci obsahovala pouze zaměstnance, jejichž plat leží v zadaném rozmezí. (Higher level varianta: místo polí k zadávaní mezí dejte na stránku doubleslider - nojo, myslím tím dvojitý posuvník.)

S touto úlohou byly dva týmy svorně hotovy za 4 minuty, ovšem jeden z nich to dělal mimosoutěžně v konkurenční technologii .NET.

Zadání další úlohy si můžete prohlédnout na obrázku:

Úloha

Akce to byla velmi sympatická, kdo přišel určitě neprohloupil a nenudil se. Připraveno bylo i občerstvení, přece jen celá akce trvala 4h. Tak  příště neváhejte a určitě přijďte.

A o co se tedy hrálo a kdo si odnesl ceny? Pro tři nejlepší týmy byly připraveny tyto ceny:

 • programovatelný robot - Lego Mindstorms NXT
 • Sony Playstation Portable PSP
 • Externí HDD - WD Passport - 160 GB
   
  Ceny

Výherci:

1. misto: Sefira a.s. - p. David Klika a p. Josef Smolka
2. místo: U&Sluno - Team Linux: Miroslav Krupa a Ondřej Pačay
3. místo: U&Sluno - Team Windows: Jan Vlček a Jaroslav Hasala

Chcete vědět jak vypadalo původní zadání soutěže?

Datum: 12.února, 16.00 - 20.00

Kde: Oracle Partner Studio, Škrétova 12, Praha 2

Vyhrajte jednu z cen:

1. Programovatelný robot - Lego Mindstorms NXT

Mindstorms

2. Sony Playstation Portable PSP

Psp

3. Externí HDD - WD Passport - 160 GB

WdfPassport

Zúčastnit se může opravdu každý, jednotlivá zadání jsou rozdělena podle náročnosti. Níže je uveden jeden z příkladů.

JSF stránka obsahuje 3 komponenty - tlačítko (commandButton) a dvě textová pole (outputText). Uživatel kliká na tlačítko, přičemž průběžně jedno textové pole zobrazuje počet kliknutí a druhé textové pole zobrazuje frekvenci klikání (počet kliknutí na sekundu). Veškerá logika (počítání kliknutí a frekvence) je umístěna na serveru.

Je zřejmé, že tuto úlohu nelze realizovat bez AJAX konceptu. Zkuste využít ADF Faces RC komponent a bavte se při programování :-) Jsme zvědaví, jakou nejvyšší frekvenci klikání dosáhnete.

K řešení programovacích úloh předpokládáme základní znalost ADF Faces / JSF technologie, kterou můžete načerpat v rámci publikace „Když uživatelský komfort rozhoduje ... / Kompletní AJAX / JSF aplikace za 60minut".

Podmínky soutěže:

Každý tým si musí zajistit alespoň jeden notebook splňující následující kritéria:

 • minimálně 1GB RAM
 • předinstalovaný a provozuschopný software
  • JDeveloper 11g (Technology Preview 2)
  • Oracle Databaze XE (Express Edition)

Více informací včetně odkazů na download software naleznete na http://www.vyvoj-aplikaci.cz/.