Před nedávnem jsme na našem portálu uveřejnili recenze knihy „C# 2005 – Velká kniha řešení“. Několik čtenářů vzápětí vyjádřilo podezření, že se jedná o diverzní akci Velkého Bratra nebo alespoň o omyl redakce.
Abychom tuto skutečnost vysvětlili a uvedli na pravou míru, uveřejňujeme příspěvek našeho redakčního kolegy Rudolfa Pecinovského, kterýžto krok měl správně zveřejnění recenzí předcházet, abychom zbytečně nezvyšovali hladinu adrenalinu některým příslušníkům javovské komunity. Zároveň vás tímto zveme k účasti v anketě na téma, zda do budoucna zveřejňovat kvalifikované recenze z širšího programátorského světa nebo zda zachovat ostře vymezené hranice portálu věnovaného výlučně Javě.

Za redakci portálu Martin Vlček

________________________________

Nedávno jsme zde vystavili recenze knihy, které nepojednávaly přímo o Javě. Ukázalo se, že takovýto počin některé z čtenářů přímo rozlítil a dlužno dodat, že to byla reakce pochopitelná a vcelku předvídatelná, protože co mají na portálu o Javě co pohledávat recenze publikací z „nepřátelského“ (alespoň pro některé) světa C#? Stále si však myslím, že zařazení recenzí knížek, které se nemusejí týkat jenom Javy, ale mohou se zabývat i jinými oblastmi programování a výpočetní techniky, není zase tak úplně špatný nápad a rád bych vysvětlil proč.

Před časem jsem chtěl opět rozšířit svoji knihovničku a sháněl jsem nějaké recenze, abych si mohl vybrat mezi různými tituly probírajícími stejné téma. V dřívějších dobách stačilo zalistovat Softwarovými novinami nebo jiným periodikem zabývajícím se výpočetní technikou a s velkou pravděpodobností bych tam nějakou zmínku o vydané publikaci našel.

Dnes už je ale jiná doba. Softwarové noviny se s námi rozloučily a ostatní periodika přenesla svoji pozornost do oblastí zajímajících masy. Jediné hodnocení, které můžete pro většinu knížek nalézt, pochází z pera jejich nakladatele. Jenomže takovým recenzím já moc nevěřím, protože právě z dob, kdy jsem psal recenze pro různé časopisy, vím, jak tato hodnocení občas odlišují od skutečnosti. Záměrem nakladatele totiž není knížku zhodnotit, ale prodat. 

Jinými slovy: když si dnes chcete pořídit nějakou knihu, tak už na ni nezaujatý posudek budete hledat jenom těžko. U překládaných knih se sice můžete podívat na hodnocení čtenářů např. na Amazonu, ale již několikrát jsem si ověřil, že tato hodnocení nejsou v mnoha případech o nic objektivnější než hodnocení nakladatele a že vychvalovaná knížka je obyčejná břečka (viz např. kniha, kterou přeložil Computer Press pod názvem OOP bez předchozích znalostí a na níž mi Česká škola odmítla vzít recenzi, protože jako web sponzorovaný Computer Pressem přece nemůže pomlouvat jeho knihy).

Namítnete‑li, že recenze knih vydávají i obecněji zaměřené portály, tak si schválně zkuste nějakou najít. Víte‑li, na kterém portálu recenze hledané knihy vyšla, máte šanci. Chcete‑li však pouze „nějakou knihu na téma xyz“, budete mít problémy. Obdobně naznačíte‑li Googlu, která kniha vás zajímá, vyplivne na vás takovou záplavu nabídek nejrůznějších knihkupectví, že se mezi nimi případné recenze ztratí a to ani nenaznačuji, jak byste hledali recenzi na výše zmíněnou „nějakou knihu na téma xyz“.

Protože jako známý psavec mám s našimi nakladateli poměrně dobré vztahy, dohodl jsem se nimi, že nám budou posílat knihy o výpočetní technice k odborným, nezaujatým recenzím. Já pak vždy oslovím někoho, o kom se domnívám, že se v popisované problematice dobře vyzná, a požádám jej o odborný posudek. A když už tento posudek bude existovat, proč jej nenabídnout prostřednictvím portálu naší věrné a dělné komunitě? 

Jistě, otázkou zůstává, nakolik se máme specializovat pouze na knihy o Javě a nakolik je akceptovatelné, abychom se rozhlédli i po širších oblastech – např. se podívali i na onen .NET či jiné technologie.

Přiznejme si, že v reálném životě se jen málokomu podaří prožít celý život nad jednou platformou, nad jediným jazykem ve sladké nevědomosti o zbytku světa. Já jsem to nedávno počítal, a zjistil jsem, že jsem v průběhu života programoval postupně v 19 různých programovacích jazycích (a to počítám jen ty, v nichž jsem napsal alespoň několik tisíc řádků kódu) a o řadu dalších jsem alespoň zavadil. 

A nejde jenom o jednotlivce. Sun se s Microsoftem také nedávno dohodly, že oběma firmám více něž vzájemné házení si klacků pod nohy prospěje, když pomohou oběma platformám k tomu, aby dokázaly navzájem spolupracovat.

Nikdy nevíte, jakým úkolem vás v příštím období váš zaměstnavatel pověří či kam vás dostrkají vaši zákazníci. Pak začnete shánět literaturu a dostanete se do situace, o které jsem mluvil před chvílí: špatně se vám bude shánět nezaujatý posudek. 

Nehrozí, že by těchto příspěvků bylo tolik, aby náš web zahltily. Koho nebudou recenze zajímat, tak je prostě přeskočí stejně jako přeskakuje jiné články, které jej v danou chvíli nezajímají. Kdyby se však v budoucnu situace změnila a dotyčný byl nucen se kromě Javy podívat i do některých přilehlých oblastí, bude vědět o místě, kde bude mít šanci najít doporučení a nebo naopak varování před publikací, ze které by rád načerpal své informace.