Do tohoto dílu jsme na vaše četná přání pozvali předního českého kryptoanalytika Tomáše Rosu. Jako aktuální téma jsme vybrali fungování organizací jako je NSA ve světle kauzy Snowden. Jaký náskok a v čem mohou mít tyto agentury, veřejné mínění versus realita, se kterou jsme konfrontování v mediích. Vaše ohlasy uvítáme na naší oficiální stránce.

V diskusi o postranních kanálech je místo začátku 21. století chybně zmíněno století 20. Tom nás na to upozornil a posluchačům se omlouvá. Nešlo o žádný matematický jinotaj, ve hře byla prostě jen únava materiálu v pátek večer...

Zmiňované materiály

Tempest

Článek jednoho z autorů DES, který mj. dokládá, že NSA znala tzv. diferenční kryptoanalýzu nejméně 15 let před tím, než k ní dospěla veřejná obec. Na tuto kauzu se v povídání nedostalo, nicméně je to taková čítanková klasika (viz str. 244 článku:"…(NSA) also provided technical advice to IBM…", "…After discussion with NSA, it was decided that…"), takže si zaslouží být zmíněna alespoň takto.

Podivný generátor pseudonáhodných čísel Dual_EC_DRBG je pěkně zpracován zde.

Článek o projektu vysavače veřejných klíčů a následné faktorizaci díky kolizím na množině "náhodných" prvočíseL

Pro zájemce o kvantové počítače přidáváme k dobru pár odkazů na populární články, které Tomáš s kolegy napsali v roce 2002 pro CHIP u příležitosti onoho slavného rozkladu 15 = 3 * 5.