Březnové setkání Czech Java User Group proběhne 29.3. od 19 hodin v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Čekají nás dvě prezentace VisualVM (Tomáš Hůrka, Jiří Sedláček), Probuďte svůj procesor (Václav Pech). Zároveň je zajištěné občerstvení v podobě pochutin a dvou licencí na IntelliJ IDEA sponzorované firmou JetBrains. Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní strance portálu java.cz.

VisualVM

VisualVM je užitečný nástroj pro monitorování a diagnostiku programů běžících v prostředí Java VM. Přednáška seznámí posluchače s funkcemi a praktickým použitím VisualVM jak během vývoje tak i v produkčním prostředí. Na řadě příkladů ukážeme snadné sledování aplikací a předvedeme ladění běžných problémů, např. pomalého běhu aplikace, špatného využití paměti, chybné konfigurace JVM a další.

Tomáš Hůrka pracuje ve společnosti Sun Microsystem na vývoji NetBeans Profileru a VisualVM. Před nástupem do Sun Microsystems vyvíjel bankovní aplikace na platformě NEXTSTEP/OPENSTEP. Vystudoval MFF UK a v oblasti IT pracuje již více jak 15 let.

Jiří Sedláček pracuje ve společnosti Sun Microsystems na vývoji NetBeans Profileru a VisualVM. Kromě samotné implementace se zabývá především použitelností a uživatelským rozhraním. Vystudoval ČVUT FEL a v oblasti IT pracuje již více než 7 let.

Probuďte svůj procesor

Vysmívá se procesor Vašemu kódu? Zahálí, těká po okolních procesech, hnípá se v nose, místo aby poctivě zabral a věnoval se pořádné práci? Chyba je v zastaralém, nudném stylu Vašeho kódu, psaného pro procesorové dědečky s jedním jádrem. Dnes je jiná doba, jednovlákna dávno vyšla z módy. Chtěl bych Vás povzbudit v psání s více vlákny, ve svěžím, moderním stylu, který mladým vícejaderným procesorům nedá spát. Pište o Aktorech, nastražte Fork/Join, zmiňte Parallel Arrays, nasaďte Agenty a zajistěte hladké Dataflow. Ony Vás za to budou zbožňovat a vydají ze sebe duši, aby Váš kód přečetly co nejrychleji. Přijďte se seznámit s perspektivními programovacími abstrakcemi, těším se na Vás.