Červnové setkání Pražské Czech Java User Group proběhne 13.6.2012 od 19h hodin v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Čekají nás dvě prezentace na téma Jazyky nad JVM: Fantom (Kamil Toman) a Kotlin (Dmitry Jemerov). Sponzorem setkání je Oracle University, která zajištuje občerstvení. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat. Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní stránce portálu java.cz.

Fantom

Představení programovacího jazyka Fantom, jeho základní struktury a praktických ukázek. Na několika příkladech se ukáže, k čemu je takový jazyk dobrý, proč je důležité jednoduché a efektivní základní API a že syntaxe není jediným měřítkem užitečnosti jazyka.

Přednášející: Kamil Toman se dlouhodobě zajímá o programovací techniky, alternativní programovací jazyky a oblasti jejich využití při řešení praktických problémů v businessu. V současné době působí jako konzultant ve společnosti leafclick, kde má starosti vývoj projektů ve Fantomu a Clojure.

Kotlin

Kotlin is a new statically typed programming language developed by JetBrains, targeting JVM and JavaScript. Kotlin on the JVM is designed to be fully Java compatible, and at the same time safer, more concise than Java and easier to understand than some of the Java alternatives currently available. Kotlin is developed with IDE support from the very beginning.

Kotlin is currently available as a preview release at http://www.jetbrains.com/kotlin/

During the presentation, we will give an overview of the language and our design goals for it, look at some of its distinguishing features in more detail, and demonstrate the IDE support capabilities.

Speaker: Since joining JetBrains in 2003, Dmitry Jemerov has worn a lot of hats in the company. These days, he leads the development of PyCharm, an IDE for Python and Django, and is a co-lead of IntelliJ IDEA, the company's flagship Java IDE. He also contributes to the development of Kotlin and has created the initial implementation of the Java bytecode generator for the language.