První letošní CZJUG v Hradci je tady! Tentokrát nás čeká velmi zajímavá přednáška na téma Truffle & Graal z dílny Oracle Labs. Přednáškou provede Jaroslav Tulach, zakladatel NetBeans, který v současnosti pomáhá Oracle Labs navrhovat API pro Truffle, což je společně s Graalem nejrychlejší virtuální stroj na celé planetě.
Zveme všechny zájemce z řad studentů, vývojářů i široké veřejnosti dne 24.2.2016 v 17:30 do posluchárny J3 na FIM UHK!

Obsah přednášky:

Každých čtrnáct dnů vzniká nový programovací jazyk. Obvykle se začne vytvořením interpretru syntaktického stromu a jazyk se ukáže potencionálním uživatelům. Ti zjistí, že je to úplně skvělý nápad, jen trochu pomalý. Tak se navrhne bajtkód a jazyk se do něj před spuštěním přeloží. To sice pomůže, ale stále se to nějak moc vleče...
Projekt Truffle chce tento zažitý způsob změnit. Napište si svůj interpret syntaktického stromu pomocí Truffle API a my zařídíme, aby vše bylo rychlé! Abychom ukázali, že je to reálné, tak předvedeme, že naše implementace Ruby je desetkrát rychlejší než jakákoli jiná.
Přijďte se podívat, jak vytvořit nejrychlejší prostředí pro běh Vašeho oblíbeného jazyka!

Kdo je Jaroslav Tulach:

Ještě při studiu na univerzitě Jaroslav založil a navrhl NetBeans, což není jen vývojové prostředí, ale především první modulární platforma pro psaní desktopových aplikací v Javě. Při návrhu NetBeans API Jaroslav viděl, udělal a pomohl napravit více chyb než by se dalo spočítat - to jej kvalifikovalo k tomu, aby napsal knihu Practical API Design. V současné době Jaroslav pomáhá Oracle Labs navrhovat API pro Truffle, což je, společně s Graalem, nejrychlejší virtuální stroj na celé planetě.