Květnové setkání Pražské Czech Java User Group proběhne 28.5.2012 od 19h hodin v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Čekají nás tři prezentace: Grafová databáze Neo4j (Josef Holý), Riak (Honza Král) a Redis (Aleš Zoulek). Sponzorem setkání je firma CA Technologies, která zajištuje občerstvení. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat. Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní stránce portálu java.cz.

Grafová databáze Neo4j

Grafové databáze jsou nejmladším přírůstkem v rodině tzv. NoSQL databází a Neo4j je v jejich vlajkovou lodí. V prezentaci si ukážeme, co to vůbec grafová databáze je, jak vypadá, jak se s ní pracuje, jaké jsou její výhody a nevýhody a k čemu by se vám možná mohla hodit.

Přednášející: Josef Holý je interakční designér a příležitostný programátor. Poslední rok spolustaví vlastní startup proactify.com, kde používá Neo4j jako základ personalizační platformy pro e-commerce. Předtím několik let pracoval v Sunu jako Social Network Designer. Zajímá se o knowledge management, sociální sítě a web of data.

Riak

Představení systému, zakladní terminy a principy, ukázka práce s databázi, rozbor možných use-case, návrhových vzorů pro který se Riak hodí a rozbor nového projektu BermanBraun, který riak využívá.

Honzova první práce byla v oblasti datových skladů a, i když už od té doby přemigroval do tvorby web aplikací, z toho období mu zůstala laska k databázím všeho druhu a nechut k front end kódu. V současné době pracuje ve firme BermanBraun kde má na starosti architekturu backendu a infrastrukturní projekty. Kromě toho je core developerem frameworku Django a snaží se přispívat do několika open source projektu.

Redis

  • Zakladní principy a struktury
  • Bežne použití
  • Ukázky specialních use case
  • Výkon a administrace

Aleš Zoulek se dlouho zajímal jak o webove programování, tak o Linux a jeho administraci. V současnem zaměstnání se mu podařilo oboje skloubit do pozice, které se poslední dobou říká DevOps. Ve firmě BermanBraun jeho zodpovědnosti sahají od administarace, přes deployment a jeho automatizaci, až po CI a vývoj backendovych systemů. Je spoluzakladatelem pražske Python User Group (@pyvec).