Příští setkání Pražské Czech Java User Group proběhne v pondělí 18.12. od 19h v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Tématem setkání budou cache, Infinispan in the world dominated by raft (Jakub Fojtl, Y Soft) a Hazelcast pod pokličkou (Tomás 'Chirurg' Vaněk, Zonky). K dispozici bude i občerstvení proto nám dejte nám vědět přihlášením na tuto událost přes Facebook. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat.

Infinispan in the world dominated by raft

Today’s world of distributed databases is dominated by raft or paxos based databases. The reason is simple - it offers similar properties as relational databases - such as ACID transactions, however, with huge operational overhead. But there is another computation model, which might be more suitable for distributed scenarios - especially, when you need to scale huge number of write operations. The world of consistent hashing functions and infinispan is an awesome example of that. I will share a story about how we achieve high availability in situations where the infrastructure is out of your control.

Jakub Fojtl

For the last 3 years, Jakub has been working as a product architect at Y Soft where he takes care of the company’s flagship product, YSoft SafeQ, an enterprise workflow solutions platform. As a platform, YSoft SafeQ is a distributed system for managing the printing, scanning, and copying of paper documents and the printing and management of 3D printers. Before joining Y Soft, he worked as a .NET and Java developer on printing and IS for hospitals. He organizes the Y Soft Technology Hour meetup in Prague and, in 2013, he established the Brno branch of the CodeRetreat event. In his spare time, he enjoys studying distributed systems and bicycling.

Hazelcast pod pokličkou

Praktické zkušenosti s použitím Hazelcast cache, kdy ne vždy se vše chová tak, jak se na první pohled zdá. Rychlý průlet tím, čím jsme si v Zonky prošli a jaká řešení jsme zvolili, abychom zajistili rychlou a spolehlivou platformu.

Tomáš Vaněk

Tomáš Vaněk je IT nadšenec, kterého vždy fascinovaly počítače a vše s nimi spojené. Jeho primárním zaměřením je Java, se kterou to táhne již od svého útlého mládí. Kromě Javy si někdy zaexperimentuje i s jinými jazyky a frameworky, přesto se však vždy rád vrací k osvědčené kombinaci Java a Spring.