Říjnové setkání Pražské Czech Java User Group proběhne 29.10. od 19h v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Čekají nás prezentace Jak psát nedůvěřivý software (Roman Pichlík), Bojujeme s RESTem (Lukáš Křečan) ze společnosti GoodData. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat. Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní stránce portálu java.cz.

Jak psát nedůvěřivý software

"Cynical software expects bad things to happen and is never surprised when they do. Cynical software doesn't even trust itself, so it puts up internal barriers to protect itself from failures. It refuses to get too intimate with other systems, because it could get hurt."

V životním cyklu každého softwaru existuje pouze jedna jistota - chyby byly, jsou a budou. Nikdy se vám je úplně nepodaří eliminovat, namísto toho se musíte zaměřit na jejich přežití. Chyby vedoucí k selhání jedné části systému se nekontrolovatelně šíří do jeho dalších částí a způsobují jeho celkovou nedostupnost. V této prezentaci se zaměříme na hlavní faktory ovlivňující stabilitu systému a z nich vyplývající architektonické a operační vzory. Tato prezentace vzešla z našich zkušeností z provozu GoodData platformy, návrhu knihovny Hystrix a knihy Release It.

Bojujeme s RESTem

REST je dobrá technologie, nicméně má i své mouchy. Projdeme základní aspekty REST API, ukážeme si jejich přednosti, ale i nedostatky. Předvedeme si, jak některé obtíže řešíme v GoodData a jaké jsou možné alternativy. Ukážeme si, jak může vypadat správně navržený resource, jak se dá řešit verzování a další.