Lednové setkání Pražské Czech Java User Group proběhne 26.1. od 19h v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Čekají nás prezentace na téma - JAX-RS.next a Reactive Jersey Client obě od Michala Gajdoše. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat. Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní stránce portálu java.cz.

JAX-RS.next

With the advent of HTML5 and thin-server architectures, JAX-RS is becoming an increasingly important component of the Java EE platform. This presentation covers a few proposed enhancements and extensions to JAX-RS as part of Java EE 8. These proposals include better support for JSON (JSON-B), improved injection, enhanced support for hypermedia as well as declarative security, server-sent events, and MVC.

Reactive Jersey Client

Reactive Jersey Client API is quite a qeneric API allowing end users to utilize the popular reactive programming model when using JAX-RS (Jersey) Client. Together we're going to take a look at an orchestration layer example where Jersey Client (sync, async, rx) would be used to obtain data from remote services and combine those data to construct a response for the calling party.

O přednášejícím

Michal Gajdoš pracuje na projektech Jersey 1/2 (referenčné implementácie JAX-RS) v Oracle v Praze. Pracoval např. na podpoře Reactive Jersey Client/BeanValidation/Entity Data Filtering-u v Jersey a stará se o integraci Jersey do WLS.