(For english version, see below)


Příští setkání Pražské Czech Java User Group proběhne ve středu 25.10. od 19h v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat. Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní stránce portálu java.cz nebo přihlášením na tuto událost na facebooku.


Občerstvení (pizza) bude zajištěno.


Setkání tentokrát proběhne ve středu, protože přednáška je součásti rozsáhlejší internetové konference VJUG24, která nabízí 24 přednášek v průběhu 24 hodin a je pořádaná virtuální Java User Group VirtualJUG. Náš JUG je partnerem této konference a bude oficiálně účastníkem přednášky, která se koná od 19:00. Díky tomu máme zajištěno i občerstvení (asi pizza a pití jak bývá zvykem) a taky trička a další předměty pro účastníky konference. Ve stejném čase se akce zúčastní i CZJUG v dalších městech, se kterými budeme v kontaktu.


Více info o konferenci je tady: https://virtualjug.com/vjug24/


Přednáška bude v anglickém jazyce.


Session title: The diabolical developer’s guide to java/jvm performance tuning


Abstract:


Got a call saying that your JVM application is too slow? The Diabolical Developer introduces a diagnostic model which focuses on how to hone into the root cause of a bottleneck and what steps you can take to fix it. After this, you’ll only take hours, not days to fix Java/JVM performance issues.


Speaker: Martijn Verburg


Martijn Verburg (aka ‘the Diabolical Developer’), CTO of jClarity, herds Cats in the Java/open source communities and is constantly humbled by the creative power to be found there!


Currently he resides in London where he co-leads the London JUG (a JCP EC member), runs the Adopt a JSR and Adopt OpenJDK programs and drinks good beer at his local pub. You can find him online facilitating development of FOSS projects (PCGen and Ikasan), moderating at the Javaranch or discussing (ranting about?) subjects on the Programmers Stack Exchange.

 

He’s become a regular (diabolical) speaker at conferences on Java, FOSS and software development and has recently wrapped up his first Manning title – “The Well-Grounded Java Developer” with his co-author Ben Evans. @karianna


-------------------------------------

English:

The next meetup of CZJUG is on Wednesday 25 Oct at 7pm (19:00) in the building of the Faculty of Maths and Physics of the Charles University.

 

Address: Malostranské náměstí 25, Praha 1

Room: S5, 2nd floor

Free entry

Free meal & drinks provided


This meeting is a part of a virtual conference called VJUG24. The conference runs 24 sessions over a 24 hour period and our JUG was officially selected to attend one of the sessions. The conference will provide us with conference T-Shirts and stickers and will sponsor meal and drinks.

More info about the conference: https://virtualjug.com/vjug24/

Our session is called The diabolical developer’s guide to java/jvm performance tuning. More info about the session above or at the VJUG24 page.