Další setkání Pražské Czech Java User Group proběhne v pondělí 19.2. od 19h v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Tématem setkání bude Kotlin a čekají nás tři prezentace, které volně projdou následujícími oblastmi - trocha historických zkušeností, pužití na backendu, integrace se Springem a mobilní vývoj. Pozor do 21.2. je výluka a nejezdí tramvaje mezi zastávkami Malostranskou a Újezdem. Dejte nám vědět pokud checete dorazit přihlášením na tuto událost přes Facebook. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat.

Kotlin na backendu

Java se bohužel nevyvíjí tak rychle, jak by si mnozí vývojáři přáli a v konkurenci moderních programovacích jazyků působí poněkud zastarale a neohrabaně. Je ale škoda vzdát se léty ověřeného a dobře fungujícího ekosystému. Jedna z možností, jak se s touto situací vypořádat, je Kotlin. Kotlin je moderní programovací jazyk plně interoperabilní s Javou. Oproti Javě přináší mnohá vylepšení, známá z jiných programovacích jazyků (null safety, properties, extensions, …), zároveň ale umožňuje využití existujícího Java kódu a knihoven. Kotlin byl letos uznán oficiálním jazykem pro Android, ale stejně dobře lze použít i na dalších platformách.

Leoš Přikryl

Bývalý Java vývojář, který přičichl i k JavaScriptu a dalším jazykům, a tak mu Java začala být málo. Po oficiálním vydání Kotlinu 1.0 v něm začal vyvíjet všechny backendy a už si nedovede představit návrat zpět do Javy. Leoš organizuje přednášky a vývojářská setkání v rámci Google Developer Group Jihlava a snaží se o pozvednutí IT na Vysočině.

Kotlin a stručná historie času

Ve firmě Quadient Kotlin používají na springovém projektu téměř 4 roky, to znamená, že ho začali používat dávno před vydáním verze 1.0. Podělí se o některé problémy, které je po cestě potkaly, nastíní, jak některé z těchto problémů řešili, a zmíní se o tom, jak Kotlin používají dnes.

Jan Vondrouš

Po Masarykově univerzitě nastoupil do firmy Quadient v Hradci Králové, kde působí téměř desátým rokem. Většinu času strávil na backendu (hlavně Java, Groovy a současně i Kotlin). Jeho vášní jsou automatické testy ve všech podobách a testování obecně.

Václav Stolín

Programátor ve firmě Quadient a zapřísáhlý Javista, který přešel na správnou stranu - stranu Kotlinu. Zaměřuje se převážně na programování na serveru. Kromě světa kolem JVM se zajímá také o Erlang.

Kotlin pro mobilní vývoj

Kotlin v současné době zažívá velký boom a to zejména díky oznámení na Google I/O 17, kde se Kotlin stal oficiálním primárním jazykem podporovaným pro vývoj Android aplikací.

V tomto talku si ukážeme výhody Kotlinu oproti Java jazyku při psaní Android aplikací. Ukážeme si, proč je Kotlin na Androidu tak populární a co jsou jeho přednosti díky použití např. Kotlin Android Extensions a knihoven jako jsou Anko či Android KTX a také jak využít Kotlin DSL.

Věděli jste, že v Kotlinu můžete psát i multiplatformní aplikace?

Václav Souhrada

Vašek působí jako Android Team Leader ve společnosti eMan, která je předním českým dodavatelem softwaru. V oblasti vývoje softwaru se pohybuje už deset let.

Vašek je zakladatel Czech Kotlin Group a má téměř deset let zkušeností s vývojem softwaru. Do Kotlinu se zamiloval ještě dřív, než to bylo cool. Už tři roky ho používá nejen pro vývoj na Android, ale ze začátku taky jako náhradu za JavaScript a pro prototypování microservices. Většinu času věnuje právě Kotlinu, ať už jde o organizování Czech Kotlin Group nebo sledování a šíření trendů. V těch chvílích, co mu zbývají, hraje lední hokej, pije vychlazenou Plzeň a sleduje, co je nového ve světě technologií.