Zářijové setkání Czech Java User Group proběhne 20.9.2010 od 19 hodin v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Čekají nás dvě prezentace Scala a její ekosystém (Petr Hošek) a Flex pro Java vývojáře (Petr Svoboda). Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat. Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní strance portálu java.cz.

Scala a její ekosystém

V této přednášce navážeme na předchozí prezentaci o jazyce Scala. Tento jazyk si v poslední době získává stále větší oblibu u programátorů díky mnoha novým konceptům, které přináší, a rozhodně má tedy smysl mu věnovat více pozornosti. Vedle jazyka samotného je důležitý také jeho ekosystém. Proto se právě na něj v této přednášce zaměříme.

Na úvod se podíváme blíže na kompilátor tohoto jazyka. Ten není jen obyčejným překladačem, ale také důležitým stavebním kamenem sloužícím jako základ mnoha dalších nástrojů. Ukážeme si jak jej lze jednoduše rozšířit a používat jako součást vlastních aplikací. Navážeme přehledem nejdůležitějších nástrojů a knihoven, které jsou součástí Scala ekosystému a na které při vývoji aplikací v jazyce Scala zcela jistě narazíte. Na závěr přednášky se pak podíváme na zcela nový přírůstek do Scala ekosystému, kterým je projekt Collaborative Scaladoc. Tento projekt vznikl v rámci programu Google Summer of Code 2010 a snaží se o využití kolaborativního přístupu při tvorbě dokumentace.

Celá přednáška bude doplněna o množství praktických ukázek a zajímavostí týkající se tohoto stále populárnějšího jazyka.

Flex pro Java vývojáře

Pozn. prezentace bude v češtině/the presentation in czech language

This presentation is about technologies, that enable Java developers to deliver Flash/Flex enabled front-ends for their applications. It touches the basics of how Actionscript 3/Flex works and how it compares to Java. As there are many ways how to achieve data & state integration, in this presentation we will mainly focus on the ways of developing state-less server components that transparently integrate with AS3 objects via Adobe BlazeDS technology.

  • Flex overview (AS3 VM, Flex Framework, State management)
  • Basic integration methods (Webservice invocation, REST invocation)
  • Comfortable integration methods (RPC, Messaging, Event Driven Architecture)
  • Demo
  • Making the configuration easy (Spring Actionscript) Demo
  • Opensource tools for life (WebOrb, GraniteDS, AMFPhp, BlazeDS