Dubnové setkání Czech Java User Group proběhne 26.4. od 19 hodin v posluchárně S5 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity na Malostranském náměstí 25, Praha 1. Čekají nás dvě prezentace Scala (Obdřej "Satai" Nekola, Jíra Mareš) a Google App Engine (Michal Šrajer - Inmite). Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět formou hlasování v anketě na hlavní strance portálu java.cz. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat.

Scala

Java již dávno není jediným jazykem pro JVM. Většina z alternativních jazyků se rozhodla jít cestou dynamického typování a dalších dynamických konstrukcí. Z výjimek získává největší pozornost Scala. Překvapivě to nevede k upovídanému kódu, ale k možnosti rychle psát poměrně hutné konstrukce. Scala je hybridní jazyk, pragmaticky kombinující objektové a funkcionální rysy. Jeho objektové dědictví umožňuje užívat známé návrhové vzory a spojovat kód ve Scale s kódem v Javě. Funkcionální tradice naopak staví na preferenci neměnitelných dat, což umožní zahodit synchornizace a užít (si) dostupná procesorová jádra. O tom, že není Scala jen akademická hříčka svědčí to, že ji po problémech se škálováním nasadil twitter nebo FourSquare.

Přednáška je rychlým úvodem do jazyka, ukazuje jeho nejběžnější konstrukce... a přitom se snaží ukázat, že nejde o alternativu pro alternativu, ale o chytré řešení mnoha problémů.

Google App Engine 101 (úvod do App Engine)

Po úvodu letem-světem (kde si řekneme co to App Engine je, jaké jsou jeho výhody a mrkneme na nějaké příklady z reálného světa), se ponoříme trochu hlouběji (asi tak po kolena) do jednotlivých služeb které javovská verze App Engine nabízí - ukážeme si, jak na perzistenci dat a jaké nástroje a služby jsou nám k dispozici. Vše pak završíme jednoduchým příkladem, na kterém bude vidět, jak snadné může být první nastartování a deployment javovského projektu.

O přednášejícím

Michal Šrajer vyvíjí software odjakživa. I když je v posledních měsících jeho hlavním pracovním nástrojem spreadsheet, stále si udržuje přehled v aplikacích pro web a chytré mobilní telefony. Dlouhá léta se také zabývá "lidskou stránkou" vývoje software (například time managementem, komunikací, či motivací lidí). Aktuálně je jeho největším koníčkem práce - spoluzaložil společnost Inmite, která si dala velký úkol: "Dělat lidi ve svém okolí šťastnějšími".