Možná to ještě nevíte, ale téměř polovina týmu, který se stará o fungování (a rozvoj) JBoss Community služeb na doméně jboss.org, sídlí v brněnské pobočce Red Hatu. Protože zbytek týmu je rozstrkaný po zbytku severní polokoule (Varšava, Švýcarsko a Texas), je vhodné se jednou za rok sejít i face-to-face, aby člověk věděl, s kým si to po zbytek roku "písmenkuje" přes IRC, maily, Jiru atd. A již před nějakou dobou byla pro tento účel vybrána konference Devoxx[0] (někdejší Javapolis), konaná vždy na podzim v belgických Antverpách. Navíc je to i příležitost potkat se s dalšími členy JBoss komunity a v neformálním prostředí s nimi probrat jejich potřeby a nápady ohledně dalšího směrování komunitních služeb.

Pracovní obsah našich team meetingů není tak úplně veřejný, ale kdyby někoho velmi zajímalo, na čem pracujeme a případně si chtěl s námi o tom popovídat, může se podívat do naší Jiry [1] a "project space-u" v SBS [2]. Nebo nás navštívit osobně na brněnské Developer Conference 2011 [3]. Tady se budu věnovat spíš zážitkům ohledně konference z pohledu Java (a JBoss) vývojáře.

Takže Devoxx... Koná se v multikinu Metropolis na sever od centra Antverp. Neznám multikina v Praze, ale toto multikino má rozhodně větší sály, než brněnská Olympia. A je to potřeba - konference má kapacitu cca 3000 účastníků, a obvykle je - navzdory ceně od 300€ nahoru - vyprodáno již pár týdnů předem. K tomu je nutno připočíst volné vstupenky pro lidi od sponzorů a podobně, tj. nějakých dalších 200-300 duší navíc.

Konference je rozdělená na dva bloky. První dva dny (pondělí a úterý) jsou tzv. University Days, kdy jsou dopoledne a odpoledne dlouhé (3 hodiny) přednášky a následně večer hodinové workshopy, kde si člověk může prezentované přímo vyzkoušet pod vedením přednášejících a dalších uznávaných autorit. Od středy jsou pak Conference Days, které ráno začínají keynotes na globální (Java nebo IT) témata. Keynotes jsou živě přenášeny z "hlavního" sálu do ostatních sálů, takže je můžou sledovat více-méně všichni současně. Po keynotes následují opět přednášky, tentokrát už pouze hodinové, a večer opět workshopy a/nebo panelové diskuse na různá témata.

To vše je od úterý doplněno "veletrhem" v přízemí, kde mají stánky jednotliví sponzoři konference (velice důležitá součást především pro ty, kteří si na Devoxx jezdí doplnit garderóbu - na většině stánků totiž lze získat tričko příslušného sponzora). Na tomto patře se dále odehrává i "kulinární" část konference - od snídaně (obvykle na sladko) před keynotes, přes oběd (polívka + obložená bageta nebo salát), odpolední svačinu (ovoce a vafle) až po večerní recepci s vynikajícími belgickými hranolkami a (obvykle) pivem zdarma na stáncích hlavních sponzorů (jen IBM je výjimka, ti mívají šampaňské). Ve čtvrtek večer je pak konference "doplněna" promítáním některého nového filmu (ve všech sálech stejného) - vloni to byl katastrofický 2012, letos "The Social Network".

Co se týče témat jednotlivých přednášek, tak zde si přijdou na své asi všichni, od silně technicky zaměřených až po architekty se širokým rozhledem, od čistých Javistů, přes Androidisty a webaře, po "cloudaře". Jediný problém může být, že občas je několik zajímavých přednášek současně - ale ani v tom případě není nic ztraceno. Všechny keynoty a přednášky na Devoxxu jsou nahrávány, a po zpracování publikovány na Parleys [4], kde se můžete buď zaregistrovat za 79€, a pak máte všechny přednášky okamžitě dostupné, nebo postupně čekat, kdy Devoxx team uvolní tu "vaši" přednášku ke shlédnutí zdarma (uvolňují cca každý týden jednu, na začátku nového Devoxxu jsou uvolněny všechny z toho předchozího).

Ale Devoxx není jen Metropolis, přednáškové sály a "veletrh". Devoxx, to je i "socializování se", jak píše Peter Hilton ve svých doporučeních [5] pro účastníky konference. Mnoho Java komunit pořádá své večerní srazy v antverpských hospodách, kde můžete posedět a pokecat s "Java-guru" z různých projektů nad výborným belgickým pivem. Plzeň to sice není, ale doporučuji vyzkoušet více druhů a určitě najdete něco, co vám bude vyhovovat. Jen pozor - jsou obvykle silnější než naše dvanáctka, tak abyste nebyli (nepříjemně) překvapení.

Další možností, kde potkat své Java idoly, je hotelová snídaně - Antverpy jsou relativně malé, počet hotelů taky není přehnaný, a tak pokud nebudete škudlit a bydlet někde na úplné periferii, je téměř jisté, že se u snídaně potkáte s dalšími účastníky, nebo i přednášejícími. My jsme takto letos potkávali část výpravy Oraclu (třeba Dalibora Topiče) nebo kluky ze ZeroTurnaround (JRebel). Hodně zblízka se taky můžete seznámit v přeplněné tramvaji číslo 6 - ať už ráno směrem na Devoxx (pro orientaci: směr Luchtbal), nebo večer směrem zpátky do města (tip: vyplatí se koupit 3 nebo 5-denní jízdenku, antverpská MHD je poměrně solidní a nemusíte pak přemýšlet nad tím, jak se kam dostat). No a pak je tady ještě jeden způsob, jak se potkat s nějakou Java celebritou: http://yfrog.com/jx4t3sj :-)

V loňském roce brněnská část našeho týmu (tehdy jen dvoučlenná) cestovala letadlem, letos jsme po debatě zvolili auto. Oba způsoby mají svá pro a proti, a netroufám si jednoznačně doporučit žádný z nich (vlakové spojení z Brna do Antverp stojí bohužel za starou bačkoru, především z důvodu příliš mnoha přestupů). Jediné, co můžu doporučit je, že pokud poletíte, tak se snažte najít spoj přímo do Bruselu (BRU) a ne do Charleroi (CRL) - a taky si rezervujte letenky včas, protože konference se koná v době pracovního týdne bruselských byrokratů, a tudíž se váš příjezd (pokud pojedete i na University Days) a hlavně odjezd strefí přesně do jejich "dopravní špičky".

Celkově však Devoxx rozhodně stojí za to, a kdo to s Javou myslí vážně, měl by se snažit se tam aspoň jednou za čas dostat. A i když náš tým plánuje v příštím roce svůj team meeting v Brně (i proto, že bychom se - snad - měli opět rozrůst, a tím pádem bude v Brně většina týmu), tak se nám snad povede opět na Devoxx vyjet.

Takže - na shledanou na Devoxxu 2011!

[0] http://www.devoxx.com/
[1] https://jira.jboss.org/browse/ORG
[2] http://community.jboss.org/en/website
[3] http://fedoraproject.org/wiki/DeveloperConference2011
[4] http://www.parleys.com/#id=189&st=3
[5] http://www.lunatech-research.com/archives/2010/11/23/10-devoxx-tips


Jozef Chocholáček
JBoss Community Team
Red Hat