23. června byla vydána nová verze (nejen) vývojového prostředí Eclipse, tentokráte s kódovým označením Helios - jedná se o simultánní release 39 projektů, spojených do jednoho prostředí. Dovolte mi rychlé seznámení se zajímavými novými funkcemi, hlavně co se týče části zaměřené na vývoj v javě.

 

Startup

  • Zatímco předchozí verze Galileo byl na hlavních stránkách nabízen ve verzi 32bit, nyní je to i 64bit.
  • Přechod na workspace vytvořené Galileem a jejich používání proběhl bezproblémově.
  • Asi jako vždy, i tato verze je rychlejší. A to velice výrazně – ať již během startu, tak i při běhu a buildování; dochází např. k cacheování Type hierarchy, takže práce je plynulejší.
  • Jako jediný argument proč neprovést upgrade, je používání nekompatibilních pluginů.

 

Eclipse Marketplace

Helios disponuje novou funkcí – přístupem na stránky Eclipse Marketplace přímo z IDE. Vyhledávání a instalace pluginů se tak výrazně zjednodušuje – stačí pouze hledat, kliknout na instalaci a příslušné update-sites se již zavedou automaticky.

 Marketplace

 

Debugging

Nejvíce jsou asi vidět změny týkající se ladění. Na všech blozích je nejčastěji uváděná novinka v podobě informace o počtu instancí jednotlivých tříd, nicméně dokud se nebudete potýkat s nějakými memory leaky, tak asi nemá smysl takové informace sledovat.

 Helios_variables_count

 

Záložka pro breakpointy – mnou asi nejpoužívanější část při ladění – obdržela do vínku nový panel, umožňující zápis podmínky k příslušnému breakpointu. Dříve byla tato možnost skryta v kontextovém menu, takhle je vše ihned k dispozici; změny doznal i vylepšený content assist.

 Helios_breakpoints

 

Záložka expression se nyní edituje inline, je to o pohodlnější, ale očekávejte překlepy ...

 Helios_expressions

 

Editor

  • Nabídka pro Quick fix je rozšířená, v 90% operací tak bude stačit pouze ona magická zkratka Ctrl+1 (odstranění nepoužívaných proměnných, náhrada více výskytů zároveň)
  • Pomocí direktiv v komentářích lze vypnout pro určitou část kódu automatické formátování
  • Konečně refactoring umožňuje vytáhnout vnitřní třídu do vlastního souboru
  • Vylepšená statická analýza kódu; pro mě to znamená hlavně lepší hlídání anotace @Override

 Helios_extract_to_file

 

Pokud Eclipse používáte, určitě se podívejte na jejich stránky a zkontrolujte, jak je na tom to "vaše IDE", co jsem postupně sledoval, tak nějaký ten drobný krůček je i v oblastech Groovy, javascriptu, php ...