Je tomu pár dní, kdy byla vydána nová verze Eclipse IDE, simultánní release s kódovým označením Juno. Nebudu se věnovat nějakému komplexnímu rozboru, jen naťuknu, co mě jako Java vývojáře zaujalo, pro detailnější popis jistě na internetu najdete erudovanější články.

 

E4

Loňský release Indigo byl postaven na platformě Eclipse SDK 3.7, letos je to verze 4.2 s technologií E4. Ta si jako cíl vytkla jednodušší vývoj pluginů (a tak produktů postavených nad Eclipse), uniformní cross-platform přístup a zachování zpětné kompatibility. Pokud nevyvíjíte pluginy, pak se vás tato změna dotkne v podstatě "jen" v tom, jak se EclipseIDE chová a vypadá ve smyslu look & feel; nicméně vývojáři RCP asi zajásají - letos se mi klasickou "Hello world!"  RCP aplikaci podařilo "naklikat" opravdu jednoduše a díky dependency injection a uniformnímu chování Workbench (Views a Editors jsou si konečně trochu blíž) jsem nabyl i dojmu, že lerning curve by nemusela být tentokráte tak náročná. Pro ostatní uvádím, že mediálním tahákem je deklarativní UI a CSS styling - což zní opravdu zajímavě, že můžete přebrat styl svých webových stránek pro vámi vyvíjenou desktop aplikaci (a nejen desktop) kopírováním css souboru. Zde v použití E4 se ukrývá celá revoluce, nicméně jako pouhý uživatel - Java vývojář - ji asi neoceníte.

 

Jak mi nová verze usnadní život?

 • První čeho si všimnete, je změna vzhledu. Chvilku pro mě byl šok, že je vše tak oblé ... nicméně ve změti oken tak Eclipse více ladí s ostatními aplikacemi a rychle se na to zvyká.
 • Osobně se mi líbí možnost mít více editorů. Doteď byl pouze centrální frame, kde byly seskupeny všechny otevřené editované soubory, přinejlepším bylo možné tažením udělat jakýsi split-screen onoho rámce. Nyní toto omezení padlo a můžete přetáhnout cokoliv co lze chytit "za ouško" někam jinam, vedle záložky pro Package explorer tak může být editor pro pom.xml . Nebo lze záložku vytáhnout do samostatného toolbar okna.

  juno_multiple_editors

 • Změna velikosti jednotlivých oddílů workbenche je rychlejší - kromě známého posunu horizontálních/vertikálních oddělovačů stačí najet myší nad jejich spojnici, kdy se kurzor změní na křížek a můžete měnit oba oddělovače najednou.

  juno_multi_resize
 • Code Recommenders - plugin, který vám vylepší content assist. Data získaná analýzou kódu tak pomohou vybrat prioritní položky pro content assist.

  juno_code_recommenders
 • Podpora Java 7 - "až" nyní je součástí simultáního release, loni to nestihl (Pro šťouraly - to neznamená, že Eclipse umí Java 7 až teď, JDT jako samostatný plugin byl k dispozici už v září loňského roku).
 • Vylepšená statická analýza kódu - více warningů pomůže najít potenciální problémy.

 

Má tedy smysl přejít na novou verzi? Osobně si myslím, že zas tak nutné to opravdu není. Nezmínil jsem se o nějakém nárůstu rychlosti zpracování (přijde mi rychlejší, nicméně né nijak výrazně) a zasekávání (nedělo se). Celý release tak ze svého pohledu hodnotím jako "Nice to have".