Projekt Java EE Guardians založila skupina vývojářů, kteří jsou dlouhodobě součástí Java Community Process, včetně samotného Jamese Goslinga, přináší informance (včetně důkazů) o postupné ztrátě zájmu o platformu Java a standard Java EE ze strany Oracle. Oracle již v roce 2015 oznámil zpoždění některých JSR. Celý projekt je zaměřen právě na aktivitu Oracle a klade si za cíl zamezit klesajícímu zájmu Oracle o platformu Java v dalších letech a zamezit tak stagnaci nejrozšířenější technologie tohoto zaměření na světě.

Nezájmem Oracle jsou dotčení firmy, vývojáři a jejich klienti, ale i třetí strany, které se živí vývojem rozšíření, jako je všem známý Spring Framework. Mezi nejvíce dotčené specifikace patří Servlet 4, JMS 2.1 a JSF 2.3. Veškeré frameworky či další rozšíření postavené na platformě Java EE jsou minimálně na Servlet specifikaci zcela závislé.

Pokud s projektem z jakéhokoliv důvodu souhlasíte a chcete se podílet, pak existuje několik možností, jak přispět.

Důležitým krokem je podepsání petice. Dalším možným krokem je aktivní účast v projektu Java EE Guardians samotném. Je možné angažovat se jako firma, jednotlivec, či JUG.