UX – také terorizujete své uživatele přesnými formáty vstupních polí?

Od začátku letošního roku pracujeme na drobných vylepšeních, které mají za cíl zlepšení uživatelské zkušenosti s našimi webovými aplikacemi. Kromě řady dalších věcí se naši UX odborníci zaměřili i na formuláře, které jsou standardní součástí většiny webů. O správném designu webových formulářů už toho bylo napsáno mnoho (viz. reference na konci článku) a v tomto článku je nechci opakovat. Jedním z požadavků, které dostali jako první byly automatické korekce zjevně špatných vstupů uživatele na místech, kde to je možné. Uvedu pár příkladů, které jste ještě donedávna mohli najít i na našich webech:

  • hodnota s desetinnou čárkou vyžadovala použití čárky a nikoliv tečky (nebo obráceně, podle nastaveného locale) - řada uživatelů ovšem jednou napíše to a podruhé ono (což souvisí častokrát i s nastavením klávesnice)
  • zadání vložené adresy vyžaduje správný formát - tj. aby text začínal např. protokolem http:// - uživatelé ovšem většinou protokol nepíší a často nepíší ani prefix www
  • datum a čas vyžadoval přesné zadání podle specifikovaného formátu (d.M.yyyy) a vložení mezery na nesprávné místo nebo lehce jiný formát datumu na vstupu ústil v selhání validace

Vyřešení dvou prvně jmenovaných problémů byla hračka, s datumem jsem se ovšem docela potrápil. V době, kdy jsem konverzi implementoval jsem nenašel žádný parser datumu, který by uměl „heuristicky" rozeznávat různé formáty, takže jsem tuto logiku implementoval sám (viz. další část článku). Od té doby se mi ale dostal do rukou odkaz na knihovnu POJava, která podobnou implementaci v DateTime třídě má.

Pokračování zde ...

Diskuzní příspěvky
Zatím zde nejsou žádné zprávy