Novinky Oracle WebLogic verze 11g pro vývojáře

 

Oracle Weblogic ve verzi 11g dostal několik větších vylepšení. Ty větší popíšu a ty menší lze najít v repase notes k odpovídající verzi. Novinky nepřišly najednou, ale jak to je už u Oraclu zvykem ve více menších patch setech, které mají jak jednoduché, tak detailní číslování.  Jednoduché je WebLogic 11g  Release 1 PatchSet 1 … 5. Detailní verze, která je vidět v konzoli nebo v logu, je zase WebLogic 10.3.1 .. 10.3.5.

 • Podpora JEE6 – Weblogic 11g je prozatím aplikační server s implementaci JEE5, ale lze do něho nahrát patch, který pozvedne JPA, JSF i JAX-RS na verze, které jsou použité v JEE 6. Tyto tři nejpoužívanější standardy docela často stačí k napsání slušné aplikace, a tak již lze vyvíjet ve WLS pomocí JEE6. Implementace JPA persistence Oracle postavil na Toplinku. Kodo je deprikované.
 • Podpora Spring 3 – WebLogic tradičně podporuje Spring už několik verzí. Aplikace na Springu využívají z WLS datasouces, JMS, Work managery, klustrování, transakční manager nebo monitoring. WLS konzole obsahuje rozšíření pro nahlížení na instance Spring beanů.
 • Malá distribuce pro vývojáře – distribuce pro velikost 318MB  podporovaná i na MAC OSX je věc, kterou vývojář ocení a nemusí stahovat gigabajty pro produkční instalaci. Instaalce automaticky vytvoří doménu, jestli není vytvořena
 • Podpora Mavenu – z WebLogic instalace lze vygenerovat Maven plugin a použít ho v POM nebo ho lze zaintegrovat do Continuous serveru
 • Class Loader Analysis nástroj – nástroj pro analýzu classpath v běžící aplikaci
 • Podpora dalších IDE – se spojením Oracle a Sunu je nyní podporované i NetBeans. Seznam se tak rozšířil o další šikovné IDE. Proč jsou podporovány tři IDE? Každé má jiné zaměření. Viz následující tabulka:
wlside
 • Integrace Coherence cache  - Coherence je součástí WebLogicu, v konzoli lze vytvořit Coherence server nebo cluster. Session nebo data z WLS lze uložit v Coherence jednoduchým API nebo administračním úkonem. Coherence server lze ovládat z WLS konzole.
wlscoherence

 • Podpora virtuální edice – WebLogic lze spustit na virtualizovaném serveru bez potřeby operačního systému. Výsledek je zásadně větší výkon než s OS. Správa je taky jednoduchá, stačí spravovat Java VM bez nutnosti OS. Prozatím je podporován jenom Oracle VM (XEN), nicméně budoucnost je otevřena…
wlsve

 • Rozšíření pro Exalogic cloud – WebLogic obsahuje konfiguraci HW použitého v Exalogic serveru. Tj. Infiniband, Socket Direct Protocol (SDP),  Scatter/Gather  I/O  nebo optimalizovaný Work Manager pro tento HW.

Jak dál a co přinese verze 12?

 

Před verzí 12 bude ještě několik málo verzí, které přinesou drobné vylepšení. Bude to hlavně podpora ExaLogic a vylepšení JDBC na Oracle RAC DB.

 

Verze WebLogic 12, která je plánována na konec roku 2011, bude na téma plné podpory JEE6 a integrace s GlassFish. Podpora JEE6 způsobí signifikantní předělání celého serveru. WebLogic bude podporovat profily dle specifikace, a to jak Web profile, tak full profile. V konfiguraci web profil to bude opravdu tenký server dělaný pro vývoj na PC. Beta verze, která už existuje, má velikost kolem 50MB a nastartuje do 5ti sekund. Tato verze bude kompatibilní s full profilem, který bude obsahovat cluster, JMS, EJB a další.

wlsprofiles

 

Oracle engineering s takto velkou změnou optimalizoval práci na novém serveru. Protože Oracle teď vlastní jak WebLogic, tak i Glassfish, může sdílet jejich moduly. To přinese do budoucna i větší kompatibilitu těchto serverů. Bude možné vyvinout aplikace v Glassfish a nadeployovat ji do produkce na WebLogic server. Předpokládané sdílení modulů bude takto:

 • Sdílení referenčních implementací – JPA, JAX-RS, JSF, JAX-WS, JAXP, CDI, JAXB, JSTL
 • Sdílené infrastrukturní moduly
  • HK2 a OSGI kernel
  • WebServer plugin
  • Atomické transakce, část transakčního modulu

Další novinky WebLogic serveru Vám určitě přinesu na konci roku nebo příští rok. Taky rád odpovím Vaše další dotazy v diskuzi nebo emailem.

Další informace lze získat v dokumentaci nebo na dalších zajímavých odkazech