Říjnová setkání CZJUG a CZOSUG proběhnou v úterý 23.10. v Brně na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Hlavní téma setkání CZJUG bude testování, přednášet bude Jaroslav Tulach o testovacích vzorech v Javě. Zde je abstrakt prezentace:

Testing and other agile methods is getting more and more attention. However most of the software engineers and managers never really thought about the philosophical roots, social impact and technological implications of applying such a coding style. The "Reliability and Cluelessness" presentation explains it all. It starts with the overview of past and present software development style, and extrapolates it to much larger scale and outlines what needs to be improved to apply such coding practices for projects with thousands+ developers, libraries, frameworks while still producing reliable software. Then the presentation concentrates on testing and deeps down into practical examples with a single vision: "there's no untestable aspect of a code!"

Prezentace probhěhne v českém jazyce, přestože abstrakt je anglicky, Jaroslav toto téma již prezentoval letos na konferenci Java One v Kalifornii.

Kromě setkání CZJUG vám nabízíme v úterý 23.10. další bohatý program. První dvě prezentace proběhnou jako přednášky v rámci studijního předmětu o Enterprise Javě, budou však volně dostupné veřejnosti:

16:00 - 16:50 Vývoj aplikací v NetBeans 6.0 (Roman Štrobl) - posluchárna D3
16:55 - 17:45 Co je nového v Glassfish v2 (Martin Grebáč) - posluchárna D3
18:00 - 19:30 CZJUG - Testovací vzory v Javě (Jaroslav Tulach) - posluchárna A107 - hlavní program CZJUG
19:30 - 20:30 CZOSUG - Úvod do OpenSolarisu a ukázky zajímavých OpenSolaris technologií (Lukáš Rovenský, Milan Juřík) - posluchárna A107

Adresa Masarykovy univerzity je Botanická 68a, 602 00 Brno. Zde jsou abstrakty dalších prezentací:

Vývoj aplikací v NetBeans 6.0 (Roman Štrobl)
Tato přednáška představuje vývojové prostředí NetBeans 6.0, které je v současné době dostupné v beta verzi. Posluchači se dozví jak NetBeans pomáhají vývojářům vytvářet desktopové a webové aplikace. Představíme nové technologie pro vývoj Swingových aplikací: Swing application Framework a Beans Binding. Bude předveden NetBeans profiler pro analýzu výkonu aplikace a pro analýzu paměťové náročnosti aplikace včetně hledání tzv. memory leaks. Ukážeme si také nástroje pro rychlý vývoj webových aplikací. Nakonec přednášky se dozvíte, jak lze využít NetBeans platformu pro vývoj vlastních aplikací, případně jak rozšířit NetBeans jako takové o další funkčnost.

Co je nového v Glassfish v2 (Martin Grebáč)

Projekt GlassFish odstartoval v roce 2005 s cílemi poskytnout vývojářům aplikační server zdarma a s volně přístupným zdrojovým kodem, podporovat nejnovější platformu Java EE 5 a zároveň dosahovat nebo dokonce předstihovat kvalitu známých komerčních řešení. V současnosti je GlassFish ve verzi 2, vydané letos v září. Nová verze poskytuje vlastnosti nevyhnutné pro náročné nasazení vyžadující spolehlivost, jako clustering pro lepší škálovatelnost, nebo podporu HA (High Availability) dosaženou pomocí technologie replikace paměti. Dále poskytuje zjednodušené nástroje pro správu a další užitečné funkce pro použití v produkčním prostředí. Vývojářům přináší GlassFish podporu platformy Jave EE 5, která výrazně redukuje složitost vývoje a nasazení vícevrstvých aplikací, co jako výsledek poskytuje mimo jiné i možnosti rychlého vývoje prototypů a jejich pozdějšího vylepšování. Java EE 5 obsahuje poslední verze technologií jako Java Server Pages (JSP) 2.1, Java Server Faces (JSF) 1.2, Servlet 2.4, Enterprise Java Beans 3.0, Java API for Web Services(JAX-WS) 2.0, Java Architecture for XML Binding(JAXB) 2.0, Web Services Metadata for the Java Platform 1.0 a mnohé další.

Úvod do OpenSolarisu a ukázky zajímavých OpenSolaris technologií (Lukáš Rovenský, Milan Juřík)
První část přednášky představí projekt OpenSolaris a jeho distribuce, možnosti jak se do projektu zapojit a využít jej ve výuce. Druhá část se pak zaměří na ukázky technologií, díky nimž je OpenSolaris jedním z nejpokrokovějších otevřených operačních systémů na světě.

Těšíme se na Vaší účast. Na akci se není třeba registrovat a vstup je zdarma. V případě dalšího zájmu o technologie Sunu neváhejte navštívit stánek Sunu na konferenci Invex.