Dne 23.4.2008 od 18:00 proběhne Dubnové setkání CZJUG (ČVUT, posluchárna K9, Karlovo náměstí 13) , které bude tentokrát věnováno alternativním jazykům pro JVM a to konkrétně Groovy a Jython. Součástí setkání bude i občerstvení sponzorované firmou CA. Pokud se chystáte toto setkání navštívit, dejte nám to prosím vědět formou hlasování v anketě na hlavní stránce.

Groovy

Václav Pech, JetBRAINS

Nahlédněme spolu do programovacího jazyka Groovy. Groovy je dynamický skriptovací jazyk, velmi podobný Javě. Díky tomu si ho rychle osvojíte a budete schopni vyzkoušet spoustu užitečných syntaktických obratů, které Groovy nabízí, jako closures, named parameters, properties, regulární výrazy či práci s textovými řetězci nebo s kolekcemi. Ukážeme si také, jak jednoduše lze integrovat Java a Groovy kód v rámci jedné aplikace, a zastavíme se u konceptu tvorby interních DSL (domain specific languages) v Groovy.

Většinu času strávíme psaním a prohlížením kódu. Mým cílem je poskytnout vám úvodní vhled do Groovy a příjemně vás naladit k jeho dalšímu studiu a použití jako doplňku na vašich Java projektech.

 

Jython

Štefan Havlíček, InterSystems

Cílem přednášky je ukázat výhody použití kombinace Jythonu a Caché při prototypování databázových aplikací. Jython je 100% čistá implementace programovacího jazyka Python do prostředí JVM. Kombinuje výhody Pythonu, JVM a javovských knihoven a slouží jako vynikající doplněk k platformě Java. Umožňuje vyhnout se únavnému opakovaní činností deklarace datových typů/kompilace/spuštění. Caché je objektová databáze, která zpracovává SQL 5x rychleji než relační databáze. Caché umožňuje rychlý vývoj aplikací, vyznačující se mimořádnou rychlostí zpracování transakcí, masivní šiřitelností a dotazy na transakční údaje v reálném čase. Ve spolupráci s Jythonem kombinuje výhodně objektový a relační přístup k uloženým datům.