Čas:18.4.2007 14:00:02
Od:Richard Mihalovic
Předmět:Spokojnost
S touto castou som bol celkom spokojny, sa mi paci ze spominate aj prakticke skusenosti z vyvoja a nie len nejake "suche" definicie, ktore aj tak vacsinou nikomu nic nehovoria. A celkom som zvedavy ako sa vo velkych firmach dodrziavaju jednotlive metodiky(ci sa bicuje za nejake odchylenie, alebo je tam mozna nejaka benevolencia), alebo to je len buzzword. By ma zaujimalo, kde ste sa "naucili" o SCRUM, ci ste cerpali z webov, skoleni, knih? A popripade odporucili nejaku literaturu. S pozdravom, RM
Čas:18.4.2007 15:06:52
Od:filemon
Předmět:Re: Spokojnost
Diky za prizen. Ja bych doporucil nasledujici knihy Agile Software Development with SCRUM - Ken Schwaber,Mike Beedle * skvela o Scrumu Agile Software Development - Alistair Cockburn * o metodologiich a lidech The Pragmatic Programmer - Andrew Hunt,David Thomas * povinna literatura pro kazdeho v tymu, antivohnout manual Jinak jsem se osobne ucil Scrum primo v praxi.
Čas:18.4.2007 15:09:24
Od:filemon
Předmět:Re: Re: Spokojnost
Omlouvam se za spraseny layout (editor neni zrovna user friendly), vsak uz si to nejak rozparsujete. :)
Čas:19.4.2007 14:19:19
Od:Horyna
Předmět:Odkaz na myslenky otce Fura
Ten odkaz na myslenky otce fura nak nefunguje - je to zamer, nebo jenom muj problem? :))
Čas:19.4.2007 15:40:18
Od:Dagi
Předmět:Re: Odkaz na myslenky otce Fura
Testoval jsem a funguje, problem je nekde jinde.
Čas:19.4.2007 17:01:34
Od:benzin
Předmět:Test před implementací metody a testy řízený vývoj
Testem řízený vývoj je určen pro malé týmy a jednotlivce. Myslím, že SCRUM se skutečně nedá nasadit pro tým s jedním až pěti vývojáři. Já osobně píšu sutečně nejdříve testy metod a pak je teprve implementuji. Jak jsem již psal jinde, vzhledem k tomu, že stejně silně jako je refaktoring oddělen od kódování odděluji i fázi view vrstvy od business logiky. Takže v době kdy vytvářím business logiku je jediným způsobem testu jeho zprávnosti právě automatizovaný test. Ono když není na co kliknout tak to prostě vyzkoušet jinak nejde. Píšu testy i pro rozhraní (o tom se moc nemluví), takže pak stačí jenom rozšířit danou třídu, doplnit metodu kterou se volá testovaný objket implementující rozhraní a je vše funkční. Vzhledem k tomu, že v době vývoje modulu mám často přístupné jenom rozhraní a né jejich implementace (protože ty bývají často v jiných modulech) není jiná šance jak otestovat funkčnost tříd v modulu jinak než pomocí automatizovaných testů a mock objektů. Díky tomu, že mám otestované jednotlivé rozhraní v modlu stačí spouštět testy vždy jen pro editovaný modul, to je velmi rychlé (samozřejmě občas spustím všechny testy). Psaní testů dřív než implementace mi navíc pomáhá udržet komplexnost metod. Totiž velmi často se mi stávalo, že jsem nad ošetřením nějakého minoritního problému, který bylo ale složité opravit, mávnul rukou. Teď když mám test, tak nad tím rukou mávnout nemůžu, jinak by mi prostě neprošel. A nakonec k TDD: TDD jak je popsáno v knize, říká, že má vývojář dělat takové iterace na které si troufne a které je schopen psichycky zvládnout. Dostane-li se do úzkých může vždycky iterační krok zvolnit. Nicméně ví-li přesně co má daná metoda vykonávat implementuje celý test a následně celou metodu, prostě udělá tak velký iterační krok jak je schopen zvládnout. Je to naprosto skvělá metodika když máte v týmu juniory, kteří neví kudy kam. Prostě jim poradíte pár testů, to jim pomůže dostat se dál a překonávat překážky. Junior často neví co programuje, ale má tušení co by měla jeho funkce splňovat. TDD mu umožní spracovat to co ví, aby si tak mohl uspořádat myšlenky a nemusel myslet na všechno naráz. Vzhledem k tomu, že mám ve svém týmu juniory, tak vím z vastní zkušenosti jak super metodika to je.
Čas:19.4.2007 17:18:24
Od:Cyril Sochor
Předmět:Re: Test před implementací metody a testy řízený vývoj
Souhlasim, pro sebe nazývám tuto metodu červenozelenou. Podmínkou je podrobně zanalyzované API, které zákazník odsouhlasí. Pak nastávají červenící fáze (psaní testů, které neprojdou) a zelenící fáze (implementace). Dokonce považuji za více náročnou tu červenou fázi, protože v té se nesmí zapomenout napsat test na všechny možnosti. Zelenící fáze už je pohodička, prostě kóduju a testy mě už samy vedou ke správnému řešení.
Čas:20.4.2007 10:00:04
Od:filemon
Předmět:Re: Test před implementací metody a testy řízený vývoj
Pekny prispevek. Mohl bych se zeptat, proc podle Vas nelze Scrum nasadit na tym 1-5 developeru?
Čas:20.4.2007 23:22:02
Od:benzin
Předmět:Re: Re: Test před implementací metody a testy řízený vývoj
No mozna nejde ani tak o velikost tymu, jako o typ nasazeni aplikaci. Nase aplikace se nasazuji velkemu mnozstvi zakazniku a upravuji se jim na miru. Neexistuje nic jako, bude u vas sedet zakaznik. Proste protoze u vas nemuze naraz sedet dvacet zakazniku. Navic kazdy develop komunikuje s urcitym okruhem zakazniku, takze centralizace je pomerne slozita. Iteracni cyklus byva velmi kratky.
Diskuzní příspěvky
Richard Mihalovi ... Spokojnost
filemon   Re: Spokojnost
filemon   Re: Re: Spokojnost
Horyna Odkaz na myslenky otce Fura
Dagi   Re: Odkaz na myslenky otce Fura
benzin Test před implementací metody a testy řízený vývoj
Cyril Sochor   Re: Test před implementací metody a testy řízený vývoj
filemon   Re: Test před implementací metody a testy řízený vývoj
benzin   Re: Re: Test před implementací metody a testy řízený ...