Čas:28.11.2007 12:42:03
Od:Botanicus
Předmět:Presne tak!
Ano, Groovy je naprosto paradni jazyk, myslim si totez. Nedavno jsem o nem take psal u nas na Rootu - http://www.root.cz/clanky/groovy-java-ma-vzdaleneho-bratrance/ BTW Groovy je absolutne inspirovane mym oblibenym jazykem Ruby ;)
Čas:28.11.2007 12:43:14
Od:Kamil Páral
Předmět:peknej clanek
pěknej článek
Čas:28.11.2007 13:57:11
Od:Cyril Sochor
Předmět:shell
Hezke! Groovy se mi take libi, zatim ho vyuzivam pro skriptovani na OS, protoze .bat i .bash maji hroznou syntax. A samotna java je pro trivialni operace prilis ukecana. V jave projit rekurzivne adresar a neco udelat s kazdym souboborem je na dlouhe lokte, v groovy se to vejde na jeden radek.
Čas:28.11.2007 16:40:49
Od:Vašek Pech
Předmět:shell
Vidíte, shopnosti Groovy pro skriptování shellu jsem zapomněl v článku uvést. To je dobrá poznámka.
Čas:28.11.2007 17:24:56
Od:Tomáš Hráský
Předmět:Pěkný článek
Pěkný článek a dobrá motivace. Další, prosím ;)
Čas:29.11.2007 14:12:45
Od:mychal
Předmět:jazykove vychytavky
mam zkusenost, ze cim vic ma jazyk ruznych navic-vychytavek, dvojitych, trojitych a jeste vice moznosti jak napsat jednu vec, tim snadneji v nem udela kdejaky programator poradny bordel. a kdyz nejaky takovy junior napise program, ktery vy pak mate dalsich 10 roku na starosti a taky diky tomu, ze mu ten jazyk umoznil tohle a tamhleto je v tom kodu neuveritelny bordel - byt je jen na dvou radcich, tak to teda vubec nevidim jako vyhodu. vsechny tyhle vychytavky poradnymu programovani dost skodi. v 98% pripadu se zanasi do kodu chaos, zmatek, logicke a jine chyby. Kdyby se radsi vsecky tyhle nove jazyky soustredily treba na "vymahani tvorby komentaru" - ze treba kazde 4 radky by bylo nutno napsat kraticky komentar, nebo tak neco, udelalo by se pro programovani tisickrat vic.
Čas:29.11.2007 22:23:46
Od:Ladislav Thon
Předmět:Re: jazykove vychytavky
Znám takové komentáře. Kód je jich sice plný, jenže naprosto nic neříkají, a navrch autor používá těžce nepopisné identifikátory, každý minimálně pro dva úplně nesouvisející účely, a maintainer se z toho pak může ... no, osypat. Taky jsem jeden čas zastával podobný názor, ale IMHO je zkrátka scestný. Trochu jinak na to jde literate programming, ale použil to vůbec někdy někdo jiný než Knuth? :-)
Čas:3.12.2007 8:54:57
Od:Vašek Pech
Předmět:Re: jazykove vychytavky
Pokud jsem dobře porozuměl Vaší připomínce, obáváte se, že vývojáři, zvláště nezkušení, můžou dynamické jazyky snadno zneužít. Chápu, že z toho máte obavy. Udržovat po někom zamotaný kód není žádná radost. Můj známý z tohoto důvodu změnil nedávno zaměstnání. Jako všechny sofistikované nástroje, přinášejí dynamické jazyky vývojářům větší možnosti, ale v rukách nezkušeného vývojáře můžou na druhou stranu způsobit větší škody, než nástroje jednodušší či restriktivnější. Tak to ale funguje ve všech oborech - jadernou elektrárnu řídí jen vysoce kvalifikovaní odborníci, doma v kotli si může zatopit každý. Auto smí řídit jen člověk s řidičským průkazem, ostatní jezdí na kole. Myslím, že by byla škoda odepírat zkušeným programátorům mocné nástroje jen proto, že jsou nebezpečné v rukách juniorů. Vedoucí projektů si, myslím, dokáží pohlídat, co komu dají do ruky. A Groovy s Javou krásně integruje, tak můžete nechat Groovy jen pro některé části projektu či některé týmy.
Čas:3.12.2007 6:04:18
Od:jz
Předmět:Groovy a GUI
Zaujimala by ma podpora Swingu alebo ineho GUI o Groovy. Je tiez mozne pouzit easy syntax?
Čas:3.12.2007 13:41:14
Od:Vašek Pech
Předmět:Re: Groovy a GUI
Na vytvoření GUI ve Swingu můžete velmi dobře použít vestavěný Swing Builder, protože vnoření komponent do sebe je právě taková stromová struktura, na kterou jsou buildery velmi vhodné. A obsluhy událostí můžete také zapisovat zjednodušeně jako parametry.
  JFrame frame = builder.frame(title: 'Demo',
                 defaultCloseOperation: JFrame.EXIT_ON_CLOSE) {
    panel(autoscrolls: false, layout: new BorderLayout()) {
      label(text: 'Sample form', constraints: BorderLayout.NORTH)
      button(text: "Submit", constraints: BorderLayout.SOUTH,
          actionPerformed: {ev -> print "Handling $ev"})
      scrollPane(constraints: BorderLayout.CENTER) {
        textArea(rows: 20, columns: 50,
            text: """Dear Mr. $name
                 I'd like to thank you for ${thing},
                 which you've done on ${2.days.ago}.
                 Regards,
                 $myName""")
      }
    }
  }
  frame.pack()
  frame.show()
Pokud máte složitější potřeby, můžete samozřejmě pro libovolnou část GUI vždy použít Swing API tak, jak ho znáte z Java aplikací.
Čas:7.12.2007 8:32:51
Od:Jazz
Předmět:ruby
imho to vypada jako javova implementace ruby s java syntaxi a moznosti pouziti (a de facto zapouzdrenym vnitrnim pouzitim) javovych trid a objektu
Čas:3.3.2008 23:58:50
Od:movk
Předmět:Groovy
Je vynikajici, dobre se v nem programuje (alespon to malo co jsem zkusil), zvlaste pokud mate podporu IDE (rozumne to bohuzel zvlada jen IDEA). Co bych mohl vytknout je pomalost matematickych operaci. Jako scriptovaci jazyk je pro rozsahlejsi matematicke vypocty nevhodny. Tam vynika Scala.
Čas:23.4.2008 15:21:56
Od:mmmmario
Předmět:Metoda za běhu
"meta-programming - dynamické vyvolávání metod a možnost definovat metodu či celou třídu za běhu" Tak z tohodle mi vypadl jazyk z pusy až na klávesnici.
Čas:23.4.2008 16:43:22
Od:Lukas
Předmět:Re: Metoda za běhu
Ono se to hodi - pokud chcete treba zmenit chovani objektu tim, ze mu vymenite metodu. I kdyz je pravda, ze bez mixins a traits v Jave se zit da ;-)
Čas:28.10.2009 13:57:20
Od:Martin
Předmět:Re: Re: Metoda za běhu
A neni toto krok zpet v OOP? Vzdyt kdyz toto umoznim, tak mi muze nekdo pekne a bezpecne napsane tridy uplne rozbit. Navic na takove veci (vymena metody za behu) se daji pouzit design patterns (treba Command) - kdyz uz tuto funkcnost u sve tridy potrebuju.
Diskuzní příspěvky
Botanicus Presne tak!
Kamil Páral peknej clanek
Cyril Sochor shell
Vašek Pech   shell
Tomáš Hráský Pěkný článek
mychal jazykove vychytavky
Ladislav Thon   Re: jazykove vychytavky
Vašek Pech   Re: jazykove vychytavky
jz Groovy a GUI
Vašek Pech   Re: Groovy a GUI
Jazz ruby
movk Groovy
mmmmario Metoda za běhu
Lukas   Re: Metoda za běhu
Martin   Re: Re: Metoda za běhu